+48 22 728 10 79

Wpis opublikowany 02.02.2016


Co powinno znaleźć się w każdym pomieszczeniu socjalnym?

Wzorowego pracodawcę rozpoznać można po działaniach, które prowadzi oraz udogodnieniach, jakie przewidział dla pracowników. Oprócz korzystnej formy zatrudnienia, różnych benefitów (karty sportowe, wejściówki do kina), imprez integracyjnych powinien zadbać również o zaplecze socjalne firmy. To tam zatrudnieni spędzają swoje przerwy, przygotowują posiłki, przebierają się w ubrania robocze i rozmawiają. Jak zagospodarować taką przestrzeń? Co jest niezbędne w każdym pomieszczeniu socjalnym?

Usytuowanie

Już w fazie projektu biura, warto zastanowić się nad właściwym usytuowaniem pomieszczenia socjalnego. Powinno być zlokalizowane w centralnej części firmy i łatwo dostępne dla wszystkich pracowników. Jeśli siedziba firmy będzie w budynku, który powstał już jakiś czas temu, wówczas najlepiej kierować się kwestiami technicznymi – możliwość wniesienia sprzętów (np. lodówka) oraz podłączenia wymagających urządzeń (np. kuchenka z okapem).

W zgodzie z przepisami BHP

Oczywiście wszelkie działania projektowe i zakup wyposażenia powinny odbywać się zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Dostosowanie się do panujących reguł jest bardzo ważne, ponieważ w razie kontroli dla nieposkromionych właścicieli przewidziane są kary finansowe lub inne nieprzyjemne rozwiązania (wstrzymanie normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, kolejne inspekcje różnych instytucji państwowych).

Profesjonalne wyposażenie

Dla wygody podwładnych dobrze jest zainwestować nie tylko w aneks kuchenny, ale również różne sprzęty ułatwiające przygotowanie lub odgrzanie posiłku (kuchenka gazowa, mikrofalówka, czajnik bezprzewodowy). Oczywiście niezbędnym minimum jest chociaż niewielki stół i kilka krzeseł, aby spokojnie spożyć drugie śniadanie lub obiad. W przypadku zawodów wymagających zmiany odzieży ważne są szatnie oraz szafki ubraniowe BHP zamykane na klucz.

Inne udogodnienia

Dużym plusem będzie, jeśli w szafkach znajdą się kubki, podstawowe naczynia i sztućce, które nie będą wymuszały przynoszenia prywatnych rzeczy do pracy. Zdarza się również, że firma zaopatruje pomieszczenie socjalne w niektóre produkty spożywcze (kawa, herbata, cukier, mleko, ciastka) oraz produkty chemiczne (płyn do naczyń, ściereczki).

Na zakończenie warto wspomnieć, że wielkość oraz wyposażenie pomieszczeń socjalnych zależy od branży i specyfiki pracy. Zwykle jednak absolutnym minimum jest czyste miejsce do spożywania i odgrzewania posiłków. Absolutnie zabronione jest wykorzystywanie przestrzeni socjalnej do czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. w pomieszczeniu socjalnym niemożliwe jest prowadzenie magazynu sklepowego).